Ayşe Mıhçı ”Terennüm” Resim ve Heykel Sergisi

Ayşe Mıhçı, 13 Ocak - 6 Şubat 2016 tarihleri arasında ‘’Terennüm’’ isimli resim ve heykel sergisi ile Derinlikler Sanat Merkezi’nde…

1987 yılında doğan sanatçı, Dumlupınar Üniversitesi Resim Bölümünde eğitim aldıktan sonra Yüksek Lisansını Gazi Üniversitesi Resim Bölümünde yapmıştır.

Genç Sanatçı, Dünya üzerinde resim ve heykel sanatını birlikte profesyonel olarak sürdüren nadir sanatçılardandır.

Kalbi yüzünde boyadan kahramanların oynadıkları kağıttan bahçelerin bekçiliğini yapan en az onlar kadar sevimli en az onlar kadar hüzünlü anneleridir kendileri.  Bayram sabahı en güzel giysilerini giyinip kuşanıp, evden kendilerini zor atan çocuklar gibi her biri, ellerinden çıkmayı beklerler sabırsızca. Nüfus kağıtları olmasa da isimleri olan, annelerinin çekingenliğinden nasibini alıp yine de dik dik bakışlarını esirgemeden kendilerince kafa tutuyorlar dünyaya.  İgor’un, Zilif’in Atlas’ın anneleri; onları günlük hayatlarını yaşarken fotoğraflayıp bir albüm oluşturuyor. Hayatın içinde anlamlandıramadığımız onlarca duygunun aslında ne anlama geldiğini onlar elbette söylemeyecekler bizlere en azından şimdilik ama yenilerini ekleyecekler bakışlarıyla.

Ön yargılarımız ve kalıplarımızdan arda kalanla o samimi o tam biz olan bizle tanışmaya istekli onlarca kahramanı bizlerle tanıştırıyor Ayşe. Ne de güzel yapıyor.

Dünyadaki güzel olan her şeyi sevebilen, kötü olan her şeyin de karşısında dikilebilen endişeli, sabırsız ve tüm sanat akımlarını ağdalı cümleleri de bilse en yalın, en anlaşılır şekilde şarkısını söylemeyi tercih ediyor bizlere küçük harflerle. İşte bu yüzden olsa gerek sergisinin adını da “Terennüm” koyuyor.

davetiye-kopya1

Etiketler:

Kategori:Sergi

Yorum Yapın